مهمترین اخبار

اولین کنفراتس بین المللی و دومین کنفرانس ملی انجمن علمی قرآن و تحول علوم ایران
اولین کنفراتس بین المللی و دومین کنفرانس ملی انجمن علمی قرآن و تحول علوم ایران
زائران اربعین از پرداخت عوارض معاف شدند/ زائران حج، عمره و عتبات باید عوارض خروج بدهند
زائران اربعین از پرداخت عوارض معاف شدند/ زائران حج، عمره و عتبات باید عوارض خروج بدهند
روزهای ۲۸ تا ۳۰ فروردین؛ اختتامیه همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی برگزار می‌شود/ ارسال ۱۱۱۵ اثر به همایش
حق و تکلیف در منظر قرآن
علامه جعفری، فیلسوف نقاد غرب

آئین اختتامیه همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی روزهای ۲۸ تا ۳۰ فروردین ماه در مدرسه عالی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا؛ رضا امانی، دبیر یازدهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن امروز ۲۱ فروردین‌ماه در نشستی خبری گفت: پژوهش‌های قرآنی بخشی از مسابقات بین‌المللی قرآن کریم است که ابتدا با عنوان مقاله‌نویسی به بخش‌های دیگر اضافه شد و به‌تدریج هیئتی مستقل به خود گرفت.

وی افزود: یازدهمین دوره این همایش نیز با عنوان قرآن کریم و استکبارستیزی در سال گذشته فراخوان مقاله شد و تا ۲۰ اسفند ماه نیز آثار ارسالی به دبیرخانه دریافت و مورد بازبینی و داوری قرار گرفتند.

امانی با اشاره به اهداف برپایی این همایش بیان کرد: تشویق و ترغیب جامعه جهانی قرآنی به کنکاش در قرآن کریم و تحقیق و پژوهش در عرصه علوم و معارف قرآن کریم، نشان دادن جامعیت آموزه‌های اسلام و معارف قرآن در هدایت و جهت‌دهی به تمامی ابعاد جامعه بشری همچنین گفتمان‌سازی عمومی مفاهیم قرآن کریم در سطح جامعه و جهان اسلام از جمله اهداف این همایش است که امسال برای یازدهمین دوره متوالی در حال انجام است.

دبیر این همایش با بیان اینکه اختتامیه این همایش روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه هفته آینده یعنی روزهای ۲۸، ۲۹ و ۳۰ فروردین ماه به مدت سه روز برگزار خواهد شد  تصریح کرد: این مراسم در مدرسه عالی امام خمینی(ره) در قم برگزار می‌شود؛ روزهای اول و دوم در دونوبت صبح و عصر، مقالات توسط صاحبان مقاله ارائه خواهد شد و در روز سوم نیز مراسم اختتامیه با حضور آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: در این دوره از همایش تعداد هزار و ۱۱۵ مقاله شامل؛ ۹۸۵ مقاله داخلی و ۱۳۰ مقاله خارجی به دبیرخانه واصل شد که از این تعداد، ۵۰۰ مقاله به صورت الکترونیکی چاپ خواهند شد؛ همچنین ۶۸ مقاله قابل تقدیر شناسایی شد و تجلیل شده‌اند.

دبیر این همایش عنوان کرد: در مراسم اختتامیه این همایش، ۵ کتاب رونمایی و از پنج نفر از صاحبان آثار برتر نیز در مراسم اختتامیه تقدیر می‌شود و برخی از آنان به ارائه مقاله نیز خواهند پرداخت.

امانی اظهار کرد: بیش از هزار و ۵۰۰ استاد و دانشجو در فرایند تالیف و تدوین مقالات یازدهمین دوره همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی دخیل بوده‌اند و تلاش ما بر این است که این تعداد بالغ بر ده هزار نفر شوند.

دبیر همایش ادامه داد: معتقدیم قرائت و حفظ یک مرحله از انس با قرآن است که در سایه پژوهش‌های قرآنی و تدبر در کلام الهی باید به مرحله انس و عمل و در نهایت زیست قرآنی منتهی شود و تلاش مسئولان همایش نیز در این راستا صورت می گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن تصریح کرد: برنامه‌ریزی ما بر این است که ۱۵ همایش منطقه‌ای جهت گفتمان‌سازی موضوع همایش در شهرهایی مانند مشهد، شیراز، قم، تهران، خوی، مراغه، آمل، اصفهان، کرمانشاه، ملایر، خمین، میبد، شاهرود، زاهدان، بجنورد و ... در بازه زمانی ۱۸ فروردین ماه تا ۲۳ فروردین انجام شود و این همایشات هم اکنون در حال برگزاری است.

امانی اضافه کرد: نامگذاری این دوره از مسابقات نیز برگرفته از دغدغه مقام معظم رهبری در دیدار سال قبل مسئولان مسابقات بین‌المللی قرآن کریم است که ایشان بر آن تاکید داشتند.

عضو هیئت علمی همایش تصریح کرد: ۳۰ میهمان خارجی نیز در مراسم اختتامیه این همایش حضور خواهند داشت و تلاش بر این است تا آئین اختتامیه به صورت مستقیم از برخی شبکه‌ها نیز پخش شود.

وی به محورهای این همایش اشاره کرد و گفت: استکبارستیزی در قرآن کریم، استکبارستیزی در سیره معصومان(ع) و استکبارستیزی در گفتمان انقلاب اسلامی سه محور تشکیل دهنده این همایش هستند.

وی بیان کرد: همایش مذکور با مشارکت دانشگاه‌ها، مراکز و موسسات آموزش عالی و نهادهای علمی داخلی و خارجی کشور برگزار می‌شود و طراحی سربرگ و پوستر آن نیز به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی بوده است.

امانی عنوان کرد: نشست‌های علمی متعدد، برپایی همایش‌های استانی و داوری و ارزیابی مقالات از بخش‌های مهم در فرایند برپایی این همایش طی سال گذشته بوده است.

توجه به مبعث

همچنین علی‌اصغر شعاعی، دبیر علمی همایش و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن در سخنانی با بیان اینکه فرهنگ قرائت و انس روزانه با قرآن کریم باید در میان جوامع اسلامی نهادینه شود بیان کرد: تبیین درست فرهگ قرآن کریم می‌تواند اختلافات میان مسلمین را کاهش داده و به وفاق بیشتر تبدیل کند و توهم دشمنی ذاتی مسلمین را از بین ببرد.

وی همچنین با اشاره به مبعث تاکید کرد: باید جشن‌های مبعث و میلاد پیامبر در کشور نهادینه شود و بیش از گذشته به این ایام بها بدهیم.

وی در پایان افزود: به مناسبت مبعث در روز شنبه دستجات مختلف از مسجد امام حسن به سمت حرم حضرت معصومه(س) پیاده‌روی خواهند داشت و در این راستا ستادی نیز تشکیل شده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد